top of page

AFLİM ve MEZUNLARIMIZ

1982 yılından beri eğitim veren İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nin, bugün sayıları 3000’i bulan mezunu, Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde tıp, mühendislik, temel bilimler ve yönetim alanlarında çok başarılı konumlarda bulunuyor. 1991 yılında, 14 mezunumuzun girişimleri ile kurulan İstanbul Atatürk Fen Lisesi Mezunları Derneği (AFLİM), bu seçkin topluluk arasındaki iletişimi geliştirmek ve hali hazırda Fen Lisesinde okuyan gelecekteki mezunlarına her türlü desteği sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.
İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nde eğitim görme şansını elde eden lisemiz öğrencilerinin sosyal ve akademik gelişimi, mezunlarımız için büyük önem taşıyor. Büyük bir coşku ile okulumuz yemekhanesinde gerçekleştirilen kahvaltı organizasyonları, sosyal konular, kariyer ve meslek seçimi odaklı sohbet toplantıları ile mezunlarımız okulumuzda geçirdikleri eski günlerine dönerken, öğrencilerimiz ise geleceğe yönelik planları konusunda mezunlarımızın tavsiye ve yönlendirmelerini alarak geleceğe daha sağlam adımlarla hazırlanıyor.
Bilim adamı yetiştirme amacı ile oluşturulan Fen Lisesi projesinin ikinci okulu olarak kurulan İstanbul Atatürk Fen Lisesi, 30 yıldan beri, akademik alanda, bilim ve teknolojinin gelişimine yön veren birçok yayın ve projede imzası bulunan mezunlar vermeyi sürdürüyor. 

HEDEF

Mezun ağının etkin biçimde kullanılarak, okulumuzda okuyan öğrencilerin ürettiği sosyal ve bilimsel projeler için her türlü desteğin sağlanması, AFLİM’in en önem verdiği hedefleri arasında bulunuyor. Bu seçkin mezun topluluğu, sponsorlukların yanı sıra, proje ve destek bursları ile her zaman öğrencilerimizin yanında yer almaya devam ediyor.

MEZUN İLETİŞİMİ

AFLİM, iletişim teknolojisinin sağladığı olanakları üst seviyede kullanarak, İstanbul Atatürk Fen Lisesi ailesinin tüm dönemlerini sıkı sıkıya birbirine bağlıyor. Mezunlarımız dünyanın dört bir tarafındaki dönem arkadaşları ile günün herhangi bir saati iletişim kurabiliyor, kişisel, sosyal veya profesyonel herhangi bir ihtiyaç veya sorusunu bu seçkin gruba yönlendirebiliyor. 

TOPLULUK

İstanbul Atatürk Fen Lisesi’ni seçen her öğrenci, araştırmacı, sorgulayıcı, çözüm üretici ve sorumluluk sahibi düşünce yapısını bir kültür olarak lise yıllarında ediniyor. Yaşam boyu unutulmayacak anılar, dostluklar kazanırken, İstanbul Atatürk Fen Lisesi ailesinin de bir ferdi oluyor.

Amaç

  1. İ.A.F.L'den mezun olanları aynı çatı altında toplayarak, üyeleri arasındaki iletişimi sağlamak ve onları temsil etmek.

  2. Üyeler arasında dayanışmayı sağlamak.

  3. Üyelerine maddi ve manevi her türlü desteği sağlamak, her türlü teknik, bilimsel, ekonomik konularda yardımcı olmak.

  4. Üyelerini, sosyal, kültürel, sportif ve de mesleki yönlerden yüceltmek.

  5. İ.A.F.L'de okuyan ögrencilere, okula, öğretim görevlilerine destek olmak, onların gereksinim duyduğu andaki manevi yardımları gerçekleştirmek.

  6. İ.A.F.L'nin tanıtımını sağlamak.

  7. Dernek, hiçbir siyasi kuruluşa bağlı olmadığı gibi, dernek içinde de hiç bir şekilde siyasetle uğraşmaz.

AFL Okul marşı

Okulun ilk dönem öğrencilerinden Alper Eğmir ve Osman Teoman Turgut tarafından yazılan, dönemin müzik öğretmeni Muzaffer Kamerli tarafından bestelenen okul marşı şöyledir:
 

Bir kuvvet gibiyiz çağlardan taşan,

Kutsal bir emanetin peşinden koşan,

Bir güneş ki yükseliyor ufuktan,

O güneştir yarınları yaratan.

 

Bilmin bütün yurtta gürleyen hür sesi,

Kıvancımız Atatürk Fen Lisesi.

 

Yol verin zafer artık daha yakın,

Şimdiden başlasın bu görkemli akın,

Aşalım tüm engelleri bırakın,

Yayılsın ışığı o aydınlığın.

 

Bilmin bütün yurtta gürleyen hür sesi,

Kıvancımız Atatürk Fen Lisesi.

bottom of page